Flowra Fejlesztőház indulása és küldetése
- Flóra Illés
- Apr 24, 2021
- 2 min read
Updated: Apr 27, 2021
Bizonyára sokan hallottak már Csíkszentmihályi Mihály nevéről, aki magyar származású Széchenyi-díjas professzor, pszichológus. Az ő nevéhez fűződik a flow, azaz az áramlatélmény. A flow gondolatának megszületése az 1960-as évekre tehető és Csíkszentmihályi Mihály az egész életművét a jelenség vizsgálatának szánja. A Flowra Fejlesztőház nevét, arculatát, létrejöttét a flow élmény ihlette.
A flow bárki számára megtapasztalható, szubjektív állapot, ami formálható, tanítható, fejleszthető, hétköznapi élmény. Mindenki maga kerül bele az élményáramlatba, az én célom pedig, hogy minél gyakoribb flow élményt élhessen át a gyermek. Ilyenkor belemerül egy számára kihívást jelentő tevékenységbe, nem veszi észre az idő múlását, csak úgy "repül" az idő és eközben számára észrevétlenül fejlődnek tanulási képességei a játékoknak és a játékosságnak köszönhetően. Mindegyikőnknek vannak olyan tevékenységeink, amik számunkra izgalmasak, kihívást biztosítanak. A gyermekek képességeinek felmérése után, törekszem olyan tevékenységeket tenni eléjük, amik egyszerre biztosítanak sikerélményt és kellő kihívást is a számukra. Ezáltal tud az a helyzet megvalósulni, hogy ugyan meg kell dolgozniuk a cél eléréséért, hiszen kihívást tartalmaz a tevékenység, viszont teljes mértékben mozgósítani tudják a kompetenciáikat, hiszen nem elérhetetlen a cél számukra, mivel már rendelkeznek a megfelelő szintű készségekkel. Közben, ha már benne vannak az áramlatban, akkor megtapasztalják, hogy a figyelmük az adott tevékenységre fókuszálódik és minden másról megfeledkeznek. A személyes éntudatosításuk megszűnik, azt is elfelejtik, hogy éhesek vagy fáradtak voltak. Csak a feladatra és a feladat végzésére fókuszálnak. A tevékenység befejezése után tudnak beszámolni a flow élményről, amikor megélik a pozitív érzelemhullámot. Ilyenkor általában örömöt éreznek, büszkék arra, hogy teljesítették a feladatot, elégedettek azzal, amit elvégeztek, élvezetes volt számukra a tevékenység, játék. Tanítónőként akkor azonosítom a flow élményt, amikor azt hallom a gyerekektől, hogy "már vége is van az órának?!". A flow nem érzelmi állapot, hanem egy szubjektív élmény. Bármilyen aktivitásban átélhető, nekem pedig az a célom, hogy minél több ilyet teremtsek a hozzám érkező gyermekek számára.
Kutatások bizonyítják, hogy a munka és a tanulás jelentik a legfontosabb flow forrást. Erre alapozva épült fel a fejlesztőház lényege, alapelve, célja. Feladatomnak tűztem ki, egy olyan környezet és légkör megteremtését, amiben a személyes növekedésélményt tapasztalják meg a gyerekek.
Egyedül vagy közösen? A flow (áramlatélmény) megtapasztalható-e akkor, ha interakcióban vagyunk másokkal?
A válasz az, hogy igen!
A másik személy élményállapota támogatja a másikat, forrása lehet, kihívást jelenthet. Jó hatással van a szociális kapcsolatokra, a flow megtapasztalása társas helyzetekben egy gyakori élményállapot. Az egymással közösen végzett tevékenységkor magasabb is az intenzitása az áramlatélménynek. Ebből kifolyólag a játékos foglalkozásokat ovisoknak illetve első és második osztályos gyerekeknek differenciáltan 4 vagy 6 fős csoportokra alakítom ki, a harmadik és negyedik osztályos gyerekek játékos fejlesztése viszont egyénileg történik.
Összegezve tehát, a flow megtapasztalásával jobb lesz a gyermekek teljesítménye, hiszen egy folyamatos készségfejlesztés megy végbe, egy egy flow állapot során. Amennyiben képesek vagyunk egy tevékenységhez flow élményt rendelni, akkor fenn tudjuk tartani a folytonosságot. Ugyan kilépnek az élménycsatornából, de olyan jó volt, hogy még egyszer szeretnének majd vissza menni és újabb célt kitűzni. Fontos ugyanakkor a kihívások és készségek egyensúlya, ezeknek a beállítása. Miben jók a gyerekek, mik az erősségeik. A célok apró részekre bontása utána együtt meg tudjuk határozni a tiszta célt a tevékenységhez kapcsolódóan és minden apró kis lépést meg tudunk ünnepelni, együtt tudunk neki örülni. Tudatosítjuk, hogy együtt folyamatosan fejlődünk.
Játszani jó, együtt játszani élmény!
Illés Flóra
Kommentarer